Sügisel taevas vaevu hingas. "Taevas hingas juba sügisel...

Klass: 2

Tunni esitlus
















Tagasi ette

Tähelepanu! Slaidide eelvaated on ainult informatiivsel eesmärgil ja ei pruugi esindada kõiki esitluse funktsioone. Kui olete sellest tööst huvitatud, laadige alla täisversioon.

Tunni eesmärgid:

  • kujundada lugemistegevuse alused: oskus töötada poeetilise tekstiga, õpetada nägema ja mõistma looduse ilu, väljendada oma suhtumist loodusesse;
  • arendada ekspressiivset kõneoskust, mõistete määratlemise oskust: võrdlus, riim, loogiline rõhk, paus;
  • rikastada lugeja kogemust (laiendades lugeja teadmisi A. S. Puškini luulest).

Varustus:

  • õpik Efrosinin L.A., klass 2, osa 1;
  • vihik “Kirjanduslik lugemine”, laste joonistused sügisest, esitlus, muusikalised katkendid.

Tunni esitlus.

1. Organisatsioonimoment.

- Mis õppetund nüüd on?

– Kontrollige oma valmisolekut tunniks.

2. Kodutööde kontrollimine.

Laste joonistuste näitus.

- Mis oli teie kodutöö?

– Milliseid sügispilte sa maalisid?

– Millist meeleolu sa edasi anda tahtsid?

– Millised värvid teie töödes domineerivad? Miks?

3. Teadmiste uuendamine. Vestlus.

Aastas on aeg, mil maa paneb selga oma kõige kallimad riided.

Tänapäeval tundub, et maa hakkab helendama. Sügise ilu on eriti näha metsas.

– Kas olete kunagi sügisel metsas käinud?

– Kas jalutada vaikselt mööda metsaradu?

– Milliseid tundeid kogete, kui kõnnite mööda sügismetsa rada?

Õpetaja: Sellisel tunnil tunned erilist sidet loodusega, kodumaaga, saad aru, et oled osa sellest maast ja maa kuulub sulle.

Oktoober hakkab läbi saama. Hilissügis läheneb. Laululinde pole ja õistaimi vähe. Vihma sajab, päike paistab harvem, põllud on tühjad. Linnud lendavad minema. Aiad, salud ja metsad muutuvad paljaks ja läbipaistvaks. Paljud maali-, muusika- ja kirjandusteosed on pühendatud erinevate aastaaegade, eriti sügise kujutamisele.

4. Haridusprobleemi avaldus.

Mitme õppetunni jooksul räägime sügisest. Tutvume vene kirjanike ja luuletajate loominguga. Õpime ilmekalt lugema, arendame mälu, õpime ilusti rääkima. Imbugem arusaamisest, et loodusesse tuleb suhtuda ettevaatlikult, ning õpime nägema ja hindama looduse ilu.

5. Uute teadmiste juurutamine.

1) Sooviksin alustada teema uurimist luuletaja sõnadega.

Lugege neid ridu. Kes on teie arvates nende autor?

Tavaliselt noomitakse hilissügise päevi,
Aga ta on mulle armas, kallis lugeja,
Vaikne ilu, alandlikult särav.
Kui ausalt öelda,
Iga-aastastest kordadest on mul ainult tema üle hea meel.

See on õige – need on A. S. Puškini sõnad. Luuletaja lemmikaastaaeg on sügis.

2) Aleksander Sergejevitš Puškin! (A.S. Puškini ettekanne)

Millal me igaüks seda nime esimest korda kuulis?

Võib-olla hällis, kui kuulasite oma vanaema meloodilist laulu?

Või voodis lamades kuulates imelisi muinasjutte, mida ema luges?

Puškin tuleb meie juurde varases lapsepõlves ja jääb meie juurde elu lõpuni.

Raske on leida inimest, kes ei tunneks ega armastaks selle luuletaja imelisi teoseid.

Tema eluajal kutsuti teda "vene luule loojumatuks päikeseks".

Ja kuigi tema sünnist on möödas üle 200 aasta, ei nõrgene meie armastus tema vastu.

Õnnistatud on nii päev kui tund,
Kui koos oma kodu soojusega
Esimest korda igaühele meist
Puškini sõna tuleb.
G. Gots

6. Kehalise kasvatuse minut

Kujutage ette, et oleme sügiseses metsas ja kõnnime mööda radu. Kuidas sa sügisest metsa nägid?

Nii me peatusime ja
Käed tõstsid ja värisesid
Need on puud metsas.
Käed kõverdatud
Pintsleid raputati
Tuul puhub kaste minema
Käe küljele
Lehvitame sujuvalt
Need on meie poole lendavad linnud.
Samuti näitame teile, kuidas nad maha istuvad.
Tiivad volditi tagasi.

7. Luuletuse kuulamine.

1) Nüüd kuulame, kuidas A.S. Puškin kirjeldab oma luuletuses sügist (õpetaja luuletuse lugemine muusika saatel):

Taevas hingas juba sügist,
Päike paistis harvemini,
Päev jäi lühemaks
Salapärane metsavõra
Ta võttis end kurva häälega alasti.
Põldude kohal oli udu,
Lärmakas hanekaravan
Jõudnud lõunasse; oli lähenemas
Üsna igav aeg;
Väljaspool õue oli juba november.

(Emotsionaalne paus. Muusika)

2) Vestlus.

– Milliseid pilte kuulamisel esitati?

3) Kaane modelleerimine.

4) Sõnavaratöö.

- Selgitage sõnu:

Karavan -

– Millistest sõnadest sa ikka aru ei saa?

alasti -

säras -

5) Töötage luuletusega. Õpik lk.106.

- Lugege luuletust.

– Millisest sügisperioodist luuletaja räägib? (Leia tekstist sõnad.)

- "Taevas hingas juba sügisel..."

– Kuidas te neist sõnadest aru saate?

– Mis tähenduses kasutatakse sõna "hingatud"? (Õpilaste vastused)

“Metsade salapärane võra

Ta võttis end kurva häälega alasti.

Kas olete kunagi vaadanud sügisel lindude rännet?

Kuidas nad lendavad?

Miks kasutab Puškin sõna "venitatud"?

8. Töö ekspressiivsuse kallal.

1) Loogilise rõhu seadmine, lugemistempo, pausid.

2) Milliseid tundeid luuletaja edasi annab? (Kahetsustunne, kurbus, meeleheide möödunud suve pärast.)

3) Luuletuse ilmekas lugemine.

9. Peegeldus.

IN sügisene halb ilm õues seitse ilma: külvab, puhub, keerutab, segab, möirgab ja ülevalt kallab ning alt pühib.

– Millisele sügishooajale on see vanasõna pühendatud?

Rahvapäraselt seostatakse sügist koristusajaga.

Leivast saab talupoja elu peategelane.

"Vesi on kalade jaoks, rohi marjade jaoks ja rukkileib on kõige peas," rääkisid inimesed.

Kui palju leiba nad koguvad - nii kujuneb elu. Meeleolu, heaolu ja tervis sõltusid saagist. "Vesi on kalade jaoks, rohi marjade jaoks ja rukkileib on kõige peas," rääkisid inimesed.

Kuid sügis pole ainult “leivasumma”, sügis on ka “silmade võlu” (A.S. Puškin). Sügis on ilu: värvilised lehed, punakate õunte mäed, selge lõhnav hommikuõhk.

Aastaaegade vaheldudes muutub ka meie tuju. Sügisel on kurb vaadata lillepeenardes kuivavaid lilli, kurb nüri külma vihma, süngete pimedate hommikute, paljaste puude, jahedate lompide ja halli taeva pärast.

Ja ma tahaksin meie õppetunni lõpetada sõnadega:

Pole olemas halba ilma
Iga ilm on õnnistus,
Kas sajab vihma või lund?
Igal aastaajal
Peame selle tänuga vastu võtma.

10. Kodutöö.

  • Õppige luuletus pähe.
  • Täitke ülesanne märkmikus.

“Taevas hingas juba sügisel...” (katkend romaanist “Jevgeni Onegin”)

Taevas hingas juba sügist,

Päike paistis harvemini,

Päev jäi lühemaks

Salapärane metsavõra

Kurva häälega võttis ta end lahti,

Põldude kohal oli udu,

Lärmakas hanekaravan

Lõuna poole venitatud: läheneb

Üsna igav aeg;

Väljaspool õue oli juba november.

See tekst on sissejuhatav fragment. Raamatust Kommentaar romaani "Jevgeni Onegin" kohta autor Nabokov Vladimir

Raamatust 19. sajandi vene kirjanduse ajalugu. 1. osa. 1800-1830 autor Lebedev Juri Vladimirovitš

A. S. Puškini romaani “Jevgeni Onegin” loomelugu. Puškini 1830. aasta Boldino sügisperioodi mustandites säilitati romaani loomelugu visuaalselt kujutava „Jevgeni Onegini” kontuuri sketš: „Onegin” Märkus: 1823, 9. mai. Chişinău, 1830, 25

Raamatust Žukovski valguses. Esseed vene kirjanduse ajaloost autor Nemzer Andrei Semenovitš

Žukovski luule romaani "Jevgeni Onegin" kuuendas ja seitsmendas peatükis Mardikas sumises. A. S. Puškin Teadlased (I. Eiges, V. V. Nabokov, Yu. M. Lotman, R. V. Iezuitova, O. A. Proskurin) on korduvalt märkinud Žukovski luule vastukajasid “Jevgeni Onegiinis”. Samal ajal tähelepanu

Raamatust Puškinist Tšehhovini. Vene kirjandus küsimustes ja vastustes autor Vjazemski Juri Pavlovitš

“Jevgeni Onegin” Küsimus 1.57 “Aga, issand, mis igav on istuda päeval ja öösel haige inimesega, astumata sammugi!” Mitu päeva istus Onegin oma sureva mehega?

Raamatust 100 suurt kirjanduslikku kangelast [koos illustratsioonidega] autor Eremin Viktor Nikolajevitš

“Jevgeni Onegin” vastus 1.57 “Kuid olles lennanud oma onule külla, leidsin ta juba laualt, nagu valmis austusavaldus

Raamatust Puškini kangelased autor Arhangelski Aleksander Nikolajevitš

Jevgeni Onegin Nagu märkis V.G. Belinsky, “Jevgeni Onegin”, A.S. Puškin "kirjutas Venemaast Venemaa jaoks". Avaldus on väga oluline. Üldiselt tuleb öelda, et Jevgeni Onegini kujutis on täielikum ja täpsem avalikustamine, kui seda tegi Belinsky artiklites 8 ja 9

Raamatust Universaalne lugeja. 1 klass autor Autorite meeskond

EVGENI ONEGIN EVGENY ONEGIN on Puškini värssromaani peategelane, mille tegevus toimub Venemaal 1819. aasta talvest 1825. aasta kevadeni (vt Yu. M. Lotman. Kommentaar.) Sissejuhatus kohe süžeesse. , ilma eessõna ja proloogita Jevgeni Onegin (1. peatükk) läheb külla

Raamatust Universaalne lugeja. 2. klass autor Autorite meeskond

“Talv!.. Talupoeg, võidukas...” (katkend romaanist “Jevgeni Onegin”) Talv!.. Talupoeg, võidukas, Uuendab metsarada; Tema hobune, tunnetades lund, trügib mööda traavi; Kohevaid ohjasid plahvatades lendab hulljulge vanker; Kutsar istub talal lambanahas kasukas, punases

Raamatust Universaalne lugeja. 3. klass autor Autorite meeskond

“Korralikum kui moekas parkett...” (katkend romaanist “Jevgeni Onegin”) Moekast korralikum parkett Jõgi särab, riietatud jäässe. Poiste rõõmus rahvas lõikas uiskudega kõlavalt jääd; Raske hani punastel käppadel, olles otsustanud ujuda mööda vete rüppe, astub ettevaatlikult jääle, libiseb ja

Raamatust Aleksander Puškini teosed. Artikkel kaheksa autor

“Kevadkiirtest ajendatuna...” (katkend romaanist “Jevgeni Onegin”) Kevadkiirtest ajendatuna, Ümberkaudsetest mägedest on lumi juba mudaste ojadena põgenenud uppunud heinamaadele. Selge naeratusega tervitab loodus aasta hommikut läbi unenäo; Taevas särab siniselt. Endiselt läbipaistvad, metsad näivad rahus puhkavat

Raamatust Aleksander Puškini teosed. Artikkel üheksas autor Belinski Vissarion Grigorjevitš

“...On kurb aeg! Silmade võlu..." (katkend romaanist "Jevgeni Onegin")...On kurb aeg! Oh võlu! Teie hüvastijätu ilu on mulle meeldiv - ma armastan looduse lopsakat lagunemist, karmiinpunasesse ja kullasse riietatud metsi, nende võrades tuulekohinat ja värsket hingeõhku ning kaetud lainelise uduga.

Raamatust Kuidas kirjutada esseed. Et valmistuda ühtseks riigieksamiks autor Sitnikov Vitali Pavlovitš

“Jevgeni Onegin” Tunnistame: ilma teatud pelglikkuseta hakkame sellist luuletust nagu “Jevgeni Onegin” kriitiliselt uurima. (1) Ja seda arglikkust õigustavad paljud põhjused. "Onegin" on Puškini siiraim teos, tema kujutlusvõime ja armastatuim laps.

Autori raamatust

“Jevgeni Onegin” (Lõpp) Puškini suur vägitegu seisnes selles, et ta reprodutseeris oma romaanis esimesena poeetiliselt tolleaegset Venemaa ühiskonda ning näitas Onegini ja Lenski kehastuses selle peamist, st mehelikku külge; aga võib-olla on meie poeedi suurem tegu see, et ta on esimene

Autori raamatust

Belinsky V. G. "Jevgeni Onegin"

Autori raamatust

“Jevgeni Onegin” (lõpp) Puškini suur vägitegu seisnes selles, et ta oli oma romaanis esimene, kes reprodutseeris poeetiliselt tolleaegse Venemaa ühiskonna ning näitas Onegini ja Lenski kehastuses selle peamist, see tähendab mehelikku külge; aga võib-olla on meie poeedi suurem tegu see, et ta on esimene

Autori raamatust

N. G. Bykova “Jevgeni Onegin” Romaan “Jevgeni Onegin” on A. S. Puškini loomingus kesksel kohal. See on tema suurim kunstiteos, sisult kõige rikkalikum, populaarseim, millel oli kõige suurem mõju kogu venemaa saatusele.

See on kurb aeg! Oh võlu!...
Aleksander Puškin

See on kurb aeg! Oh võlu!






Ja kauged hallid talveohud.

Sügisene hommik
Aleksander Puškin

Seal oli müra; väli toru
Minu üksindus on kuulutatud,
Ja armukese draga kujutisega
Viimane unenägu on lennanud.
Öö vari on juba taevast alla veerenud.
Koit on tõusnud, kahvatu päev paistab -
Ja kõikjal minu ümber on kõle...
Ta on läinud... Ma olin rannikust eemal,
Kuhu mu kallis läks selgel õhtul;
Kaldal, rohelistel heinamaadel
Ma ei leidnud vaevu nähtavaid jälgi,
Jäi tema ilusa jala järgi.
Mõtlikult metsade sügavuses rännates,
Ma hääldasin võrreldamatu nime;
Ma helistasin talle – ja üksildane hääl
Tühjad orud kutsusid teda kaugusesse.
Ta tuli oja äärde, meelitatuna unenägudest;
Selle ojad voolasid aeglaselt,
Unustamatu pilt neis ei värisenud.
Ta on läinud!.. Kuni magusa kevadeni
Jätsin hüvasti õndsuse ja hingega.
Juba sügisene külm käsi
Kaskede ja pärnade pead on paljad,
Ta kahiseb mahajäetud tammesaludes;
Seal pöörleb kollane leht päeval ja öösel,
Jahedatel lainetel on udu,
Ja kohe kostab tuule vilin.
Põllud, künkad, tuttavad tammemetsad!
Püha vaikuse hoidjad!
Minu melanhoolia tunnistajad, lõbus!
Sa oled unustatud... magusa kevadeni!

Taevas hingas juba sügisest...
Aleksander Puškin
Taevas hingas juba sügist,
Päike paistis harvemini,
Päev jäi lühemaks
Salapärane metsavõra
Kurva häälega võttis ta end lahti,
Põldude kohal oli udu,
Lärmakas hanekaravan
Lõuna poole venitatud: läheneb
Üsna igav aeg;
Väljaspool õue oli juba november.

Sügis
Aleksander Puškin

Oktoober on juba kätte jõudnud – metsatukk juba raputab
Viimased lehed nende paljastelt okstelt;
Sügisekülm on sisse puhunud – tee külmub.
Oja jookseb ikka veel veski taga sulisedes,
Aga tiik oli juba jääs; mu naabril on kiire
Minu sooviga lahkuvatele põldudele,
Ja talvised kannatavad meeletu lõbu käes,
Ja koerte haukumine äratab magavad tammemetsad.

Nüüd on minu aeg: mulle ei meeldi kevad;
Sul on minu jaoks igav; hais, mustus - kevadel olen haige;
Veri käärib; tundeid ja meelt piirab melanhoolia.
Olen karmil talvel õnnelikum
Ma armastan tema lund; kuu juuresolekul
Kui lihtne on sõbraga saanijooks kiire ja tasuta,
Kui oled soobli all, soe ja värske,
Ta surub su kätt, hõõgudes ja värisedes!

Kui tore on jalgadele teravat rauda panna,
Libistage mööda seisvate, siledate jõgede peeglit!
Ja talvepühade säravad mured?..
Aga sa pead teadma ka au; kuus kuud lund ja lund,
Lõppude lõpuks kehtib see koopa elaniku kohta,
Karul hakkab igav. Sa ei saa võtta tervet sajandit
Sõidame koos noorte Armididega saaniga
Või hapu pliitide juures topeltklaasi taga.

Oh, suvi on punane! ma armastaksin sind
Kui poleks vaid kuumust, tolmu, sääski ja kärbseid.
Sina, rikkudes kõik oma vaimsed võimed,
Sa piinad meid; nagu põllud, mida me põua käes kannatame;
Lihtsalt selleks, et midagi juua ja end värskendada -
Meil pole muud mõtet ja kahju on vana naise talvest,
Ja olles näinud teda pannkookide ja veiniga minemas,
Tähistame tema matuseid jäätise ja jääga.








Kuidas seda seletada? Ta meeldib mulle,
Nagu oleksite ilmselt tarbiv neiu
Vahel mulle meeldib. Surma mõistetud
Vaeseke kummardub ilma nurinata, ilma vihata.
Naeratus on nähtav pleekinud huultel;
Ta ei kuule hauasügavuse haigutamist;
Näol mängib endiselt karmiinpunane värv.
Ta on täna veel elus, homme kadunud.

See on kurb aeg! silmade võlu!
Teie hüvastijätu ilu on mulle meeldiv -
Ma armastan looduse lopsakat lagunemist,
Skarletisse ja kullasse riietatud metsad,
Nende võras on müra ja värske hingeõhk,
Ja taevad on kaetud lainelise pimedusega,
Ja haruldane päikesekiir ja esimesed külmad,
Ja halli talve kauged ohud.

Ja igal sügisel ma õitsen uuesti;
Vene külm on tervisele kasulik;
Tunnen taas armastust eluharjumuste vastu:
Ükshaaval lendab uni minema, ükshaaval tuleb nälg;
Veri mängib südames kergelt ja rõõmsalt,
Soovid keevad - olen õnnelik, jälle noor,
Olen jälle elu täis – see on minu keha
(Palun andeks tarbetu proosalisus).

Nad viivad hobuse minu juurde; lagedal avaruses,
Lakaga vehkides kannab ta ratsanikku,
Ja valjult oma särava kabja all
Jäätunud org heliseb ja jää praguneb.
Kuid lühike päev kustub ja unustatud kaminasse
Tuli põleb jälle - siis kallab eredat valgust,
See hõõgub aeglaselt – ja ma loen selle ees
Või peidan hinges pikki mõtteid.

Ja ma unustan maailma – ja armsas vaikuses
Ma olen oma kujutlusvõimest magusalt uinutatud,
Ja minus ärkab luule:
Hing on lüürilise põnevuse pärast piinlik,
See väriseb ja kostab ja otsib nagu unenäos,
Et lõpuks vaba manifestatsiooniga välja valada -
Ja siis tuleb minu poole nähtamatu külalisteparv,
Vanad tuttavad, minu unistuste viljad.

Ja mõtted mu peas on julgusest ärevil,
Ja kerged riimid jooksevad nende poole,
Ja sõrmed küsivad pliiatsit, pliiatsit paberit,
Minut – ja luuletused voolavad vabalt.
Nii uinub laev liikumatult liikumatus niiskuses,
Aga hoo! - meremehed tormavad järsku ja roomavad
Üles, alla – ja purjed on täis puhutud, tuuled täis;
Mass on liikunud ja lõikab läbi lainete.

Tavaliselt noomitakse hilissügise päevi,
Aga ta on mulle armas, kallis lugeja,
Vaikne ilu, alandlikult särav.
Nii armastamatu laps peres
See tõmbab mind enda poole. Kui ausalt öelda,
Iga-aastastest aegadest on mul hea meel ainult tema üle,
Temas on palju head; armastaja ei ole edev,
Ma leidsin temas midagi nagu eksinud unenägu.

“Selle aasta sügisilm...”

Sel aastal oli ilm sügisene
Seisin kaua õues,
Talv ootas, loodus ootas.
Lumi sadas alles jaanuaris...
(Katkend romaanist “Jevgeni Onegin, 5. peatükk, I ja II stroofid)

"Kuldne sügis on käes"

Kuldne sügis on saabunud.
Loodus on värisev, kahvatu,
Nagu ohver, luksuslikult kaunistatud...
Siin on põhjaosa, pilved jõuavad järele,
Ta hingas, ulgus - ja seal ta oli,
Talvinõid tuleb..
(Katkend romaanist “Jevgeni Onegin”, 7. peatükk, stroofid XXIX ja XXX)

Jakovleva Maria
Märkmeid kõne arendamise kohta “A. S. Puškini luuletuse “Taevas hingas sügisel” päheõppimine vanemas rühmas

Tunni kokkuvõte kõne arengust. Luuletuse A päheõppimine. KOOS. Puškin"Juba taevas hingas sügiseselt» V vanem rühm

Sihtmärk: õpetage lapsi ilu nägema, tunnetama ja mõistma sügisene loodus.

Ülesanded:

Hariduslik: kinnistage laste ideid iseloomulike tunnuste kohta sügis; õpetada lapsi märke nimetama sügis, kirjeldada muutusi looduses, kasutades kujundlikke sõnu ja väljendeid; õppida katkendit A.S. tööst. Puškin"Jevgeni Onegin" "Juba taevas hingas sügiseselt...» .

Arendav: mõtlemist arendada, mälu, sidus kõne, kujutlusvõime ja loovus.

Hariduslik: kasvatada positiivset suhtumist loodusesse ja soovi selle eest hoolt kanda.

Materjalid: pildi illustratsioon sügis(nukk- sügis, samm-sammult illustratsioonid luuletus, sügisesed lehed.

Tunni käik:

IN: - Poisid, täna räägime hämmastavast aastaajast ja millisest, saate teada arvates mõistatus:

Milline nõid võttis värvi?

Ma värvisin lehti, võtsin need okstelt maha,

Peidasin kääbused kevadeni magama,

Missugune nõid, ütlete mulle?

D: - Sügis.

Kasvataja: - Täpselt nii, täna tuli ta meie juurde sügis(pildi illustratsioon sügis) .

IN: - Mis juhtub sügis?

D: - Kuldne, värviline, igav, sünge, vihmane, pilvine.

IN: - Sügis kutsub meid mängima "Ütle see sõna". Ma ütlen sulle ühe lause ja sa täiendad seda. Ole ettevaatlik!

1. Suvi on asendunud (sügis) .

2. Inimesed sügisel riides(soe).

3. Sajab kerget hoovihma... (vihm).

4. Hallid kõnnivad üle taeva (pilved).

5. Sageli puhub külm... (tuul).

6. Puude lehtedest on saanud... (kollane, punane, karmiinpunane, kuldne, mitmevärviline).

7. Nad kukuvad puudelt alla... (lehed).

8. Linnud lendavad minema... (soojadesse piirkondadesse).

9. Jänku vahetab oma halli kasuka vastu... (valge).

10. Päike on liiga kuum... (vähesed).

11. Koolilapsed kõnnivad portfellidega (kooli).

IN: - Poisid, Sügis tahab veel ühe mängu mängida. Mäng "Jah ja ei" kui teie vastus tähendab "jah", siis plaksutad käsi ja kui "Ei", siis trampid jalgu.

Lilled õitsevad sügisel? - Ei

Seened kasvavad sügisel? - Jah

Udu nad ujuvad sügisel? - Jah

Noh, kas linnud ehitavad pesasid? - Ei

Kas putukad lendavad? - ei

Kas kõik korjavad saaki? - jah

Kas linnuparved lendavad minema? - jah

Kas päike paistab väga kuumalt? - Ei

Kas lapsed saavad päevitada? - ei

Kas me peaksime kandma jakke ja mütse? - Jah

Kas vihma sajab sageli, sageli? - jah

Kas lehed langevad puudelt? - Jah

IN: - Hästi tehtud poisid! Nüüd tõuseme püsti ja puhkame veidi.

Kehalise kasvatuse minut:

kõnnib sügis mööda teed,

Sain heinamaal jalad märjaks.

kõnnib sügis, eksleb sügis,

Tuul lõi vahtrapuu lehti maha

Käime koos metsas (astub paigale)

Ja me kogume lehti (kummardus ette)

Kõigil on hea meel neid koguda

Lihtsalt imeline lehtede langemine! (hüppab paigale, plaksutab käsi).

Lapsed istuvad laudade taga.

IN: - Milliseid sa tead? sügiskuud?

D: - september oktoober november.

IN: - Kas sa tead, kuidas sügis kuud kutsuti sisse vanad ajad?

D: - Ei.

IN: - Kuula siis.

1. september – põllupilt. Mis sa arvad, miks seda põldudeks kutsuti? (sest pihlakamarjad valmivad sel ajal).

IN: - Paljud luuletajad kirjutasid sügis, ja täna kuulame, kuidas Aleksander Sergejevitš Puškin kirjeldab sügist temas tööd:

juba taevas hingas sügiseselt,

Päike paistis harvemini,

Päev jäi lühemaks

Metsad on salapärane võra,

Kurva häälega võttis ta end lahti,

Põldude kohal oli udu,

Lärmakas hanekaravan

Jõudis lõunasse: lähenes

Üsna igav aeg;

Väljaspool õue oli juba november.

IN: - Täna me Proovime meenutada seda luuletust A. KOOS. Puškin.

Aidake meil meeles pidada luuletuse pildid(illustratsioonid).

"Juba taevas hingas sügiseselt...» näidates illustratsiooni

IN: - Milline sügisene taevas?

D: - Sünge, hall, madal.

"Päike paistis harvemini..." näidates illustratsiooni

IN: - Miks?

D: - Sest seda katavad sageli pilved.

"Päev jäi lühemaks..." näidates illustratsiooni

IN: - Öö pikeneb ja päev lüheneb.

"Metsade salapärane võra"

Kurva häälega oli ta alasti..." saate illustratsioon

IN: - Kuidas sellest aru saada? Metsas langevad puudelt lehed, s.t. metsas langevad lehed.

"Põldudel oli udu..." näidates illustratsiooni

IN: - Udu on nähtus, kui külm õhk laskub maa või vee soojadele pindadele.

“Lärmakate hanede karavan ulatus lõuna poole...” näidates illustratsiooni

IN: - Me teame seda linnud sügisel...(Mida) lendab minema... (kus) Lõuna.

“Üsna igav aeg oli lähenemas;

Väljas oli juba november..." saate illustratsioon

IN: - Mis kuu praegu on?

D: - November – eelmine kuu sügis.

IN: - Proovime koos ära rääkida luuletus jooniste põhjal(loe).

Lapsed loevad ahelluuletus.

Kokkuvõtteid tehes:

IN: - Sügis tänab teid kõiki. Aitäh, poisid, mulle väga meeldis, kui palju te sellest teate sügis. Annab lehti.

Teemakohased publikatsioonid:

Lõimitud tund ettevalmistusrühmas “Taevas hingas juba sügisel” Integreeritud tund "Taevas hingas juba sügisel." Programmi sisu: hariv: kinnistada laste ideid omaduste kohta.

Teema: “Sügis” Haridusvaldkondade lõimimine: kunstiline loovus (rakendus, kõnearendus (luuletuse päheõppimine).

Kokkuvõte õppetegevusest kõne arendamiseks keskmises rühmas. Õppides pähe katkend Yu. Poljakovi luuletusest “Üks päikeseline päev...” Eesmärgid: Jätkata vabatahtliku mälu arendamist luuletuse päheõppimise ajal. Tugevdage abiga luuleteksti taasesitamise oskust.

Kokkuvõte õppetegevusest kõne arendamiseks keskmises rühmas. M. Yu. Lermontovi luuletuse “Maga, mu ilus beebi” päheõppimine. Haridusvaldkondade lõimimine: “Tunnetus”, “Ilukirjanduse lugemine”, “Suhtlemine”. Laste tegevuste liigid: kognitiivne,.

Vanema rühma kõne arendamise õppetegevuste kokkuvõte. RNS-i “Maagilised väikesed kingad” ümberjutustamine ja luuletuse päheõppimine Haridusvaldkondade lõimimine: “Sotsiaal-kommunikatiivne areng”, “Kognitiivne areng”, “Kõne areng”, “Füüsiline areng”.

Taevas hingas juba sügist,

Päike paistis harvemini,

Päev jäi lühemaks

Salapärane metsavõra

Kurva häälega võttis ta end lahti,

Põldude kohal oli udu,

Lärmakas hanekaravan

Lõuna poole venitatud: läheneb

Üsna igav aeg;

Väljaspool õue oli juba november.

Meie ees on üks säravamaid maastikuluule näiteid A.S. Puškin. Autor pöördub oma töödes sageli tagasi looduse, eriti sügise kirjeldamise juurde. Kirjutatud ridu lugedes tekib täielik tunne, et Aleksander Sergejevitš ei imetle mitte ainult sügist, vaid tunnetab ka loodust kuidagi sügavalt, eriliselt.

Huvitav on see, et just sügis on poeedi eluloos märgitud viljakaimaks ajaks. Selle hooaja värvide helgus ja atmosfäär inspireerisid autorit aktiivselt tegutsema.

Maastikuvisand haarab lugeja kaunisse sügishooaega. Erinevad kõnemustrid loovad lakoonilise, kuid mahuka looduspildi. Iga sõna on valitud sellise hoolega, et see loob lugejas püsiva assotsiatiivse jada. Epiteetide kolossaalne hulk ei anna edasi ainult sügisest meeleolu, vaid kergitab ka eesriide luuletaja meeleseisundilt. Ja vaatamata hääbuvale olemusele on iga rida läbi imbunud värisevast ja rõõmsast ootusest vapustava talve saabumise ees, mida autor pole vähem armastanud.